Slintačka-krivačka zvierat SLAK 2025

26.03.2025

Finančná kompenzácia 

Minister Takáč vyhýbavo odpovedá na otázku kompenzácie za dezinfenkčné prostriedky.

Takáč tvrdí, že veľkochovatelia nežiadali o kompenzácie za dezinfenkčné prostriedky spojené s pandemickými nariadeniami, čo je podozrivé, nakoľko sa jedná o veľké peniaze, keď počítame s tým, že prídu o veľké straty na ziskoch z chovu, ktorý im bol zlikvidovaný. Títo chovatelia dostanú finančnú kompenzáciu len za utratený chov zvierat, ale čo malí chovatelia, ktorých pandemické nariadenia stáli nemalé peniaze ?!

Otázne ostáva, či vôbec dostanú nejaké kompenzácie, ak sa zistí, že nedodržali nejaké opatrenia a mali niektoré zvieratá pozitívne na vírus. 

Minister sa čuduje, že dva subjekty nepripustili ŠVS na kontrolu dobytka, keď on sám nedodržiava inkubačné termíny?! Na tlačovej besede hovorí o inkubačnej dobe ako keby to dodržiavala Veterinárna správa, ale pritom je jasné z logiky dátumov, že to nedodržali v prípade likvidácii všetkých zvierat z obcí Baka, Medveďov, Lúč, Plavecký štvrtok... lebo tá začala 25.3. a skončila 7.4., (14. dní) pričom zvieratá zlikvidovali už do 4.4. vo všetkých spomínaných obcí.

   

ŠVPS - Martin Chudý povolil možnosť drobnochovateľom, aby nemuseli dať zlikvidovať svoj dobytok do kafilérie, ale mohli ich pozabíjať a skonzumovať len pre vlastnú spotrebu.

Pôvodné nariadenie ŠVPS malo 3 intervali (po 14 dní) - čakať na vývoj a stav vírusu v ich chovov a nakoniec aj tak zvieratá zlikvidovať v kafilériách, ale opustili od tohto nariadenia. V konečnom dôsledku aj tak musia zdravé zvieratá skántriť a ešte je otázne, či dostanú farmári finančnú kompenzáciu, keď ich obvinia s nedodržiavania niektorých z nariadení ŠVPS. Vláda SR sa nemusí starať o likvidáciu dobytka ako aj s ich uložením, ale farmári prídu o zdravé zvieratá a 3 roky sa budú zotavovať zo straty.




Marián Glovaťák z Oravy (farmár a predseda mladých farmárov Slovenska)

Anton Vdovjak z Rakús (farmár a člen Iniciatívy farmárov Slovenska)

Farmári kritizujú zabíjanie zdravých zvierat, birokraciu pre malých farmárov, nespoľahlivé očkovanie zvierat


4.4.2025 Zákaz vstupu do lesov

Zákaz sa týka okresov Komárno a Dunajská Streda. V okrese Malacky sa zákaz vstupu týka 19 katastrálnych území obcí, a to Gajary, Jablonové, Jakubov, Kostolište, Kuchyňa, Láb, Lozorno, Malacky, Pernek, Plavecký Štvrtok, Feld, Rohožník, Suchohrad, Vysoká pri Morave, Záhorská Ves a Zohor. Platí to aj pre oblasti Bažantnica, Riadok a Obora vo Vojenskom obvode Záhorie. 

Poľsko

- Polsko zakázalo dovoz slovenských zdravých pasterizovaných mliečnych výrobkov a mäsa, ale sami pritom nemajú zákaz vývoz svojich výrobkov na Slovensko. Slovenskí farmári teraz nemajú kam predať svoje výrobky, pretože na Slovensku sú predajné miesta obsadené zahraničnými predajcami z Poľska, Česka, Nemecka, ...
Ficova vláda takto likviduje nie len chov dobytka na postihnutých miestach virusom, ale aj ostatných farmárov, najmä na okrajových častiach Slovenska




               Nivky (Vojenský objekt) pri obci: Veľké Leváre               (likvidácia zvierat a kontanimácia vody)



 lokalita Nivky vo vojenskom obvode Záhorie, v blízkosti Veľkých Levárov
lokalita Nivky vo vojenskom obvode Záhorie, v blízkosti Veľkých Levárov

Eva z Veľkých Levároch rovnako nesúhlasí s kántrením zdravých zvierat a likvidáciou v blízkosti ich obci.

Vladimír Hoďovský je obyvateľ Veľkých Levároch, ktorý si kladie vážne otázky - prečo zakopávajú uhynuté zvieratá na mieste, kde hrozí kontaminácia vody, keď ani on nemôže zakopať vlastného zdochnutého psa (len spáliť) práve kvôli tomu, aby sa neznečistila spodná voda ?! 

Totižto obyvatelia Veľkých Levároch čerpajú vodu len z vlastných studní, lebo nemajú vodovod z Vodárenskej spoločnosti.

Prečo nezakopali zvieratá na skládkach alebo uzatvorených baniach, ktoré sa nepoužívajú ?!


Obec: Veľké Leváre a Závod pod hrozbou kontaminácie spodnej vody

Robert Nimsh (Veľké Leváre) a Radomír Ševeček (Závod)
Robert Nimsh (Veľké Leváre) a Radomír Ševeček (Závod)

Podozriví starostovia

Robert Nimsh (starosta obce: Veľké Leváre) a Radomír Ševeček (starosta obce: Závod) v médiach tvrdia, že sa im nepáči ako ich vláda SR nedostatočne informuje o umiestnení utratených zvierat v lokalite: Nivky v blízkosti obce Veľké Leváre, lebo sa obávajú kontaminácie spodnej vody. 

Ak by k tomu došlo, nie len obec Veľké Leváre, ale aj obec Závod nemali k dispozícií pitnú vodu, ktorú čerpajú z vlastných studní, nakoľko nemajú zavedený vodovod z vodárenskej spoločnosti. 

Okrem toho starostovia spomenuli, že už dávno chceli vo svojich obcí zaviesť vodovod. Zaujímavé je, že aj keď tvrdia ako sa obávajú kontaminácie spodnej vody, predsa nevyzývajú obyvateľov obcí, aby zabránili umiestneniu zlikvidovaných zvierat na ich území.

Ako keby vyhovovala obom starostom takáto situácia a v prípade kontaminácie vody mali dôvod zaviesť vodovod do svojich obcí. Tým by však obyvatelia obcí museli platiť veľké peniaze za vodu a boli by závistlí na vodárenskej spoločnosti, nakoľko spodná voda by bola naďalej znečistená.    


Baka, Ňarád, Medveďov, Lúč - všetky zvieratá zlikvidovali 

Lenka Kmeťová pracovníčka odboru ochrany zvierat ministerstva hospodárstva je proti zabíjaniu zdravých zvierat

"Predtým, ako som sem prišila, som sa s ním rozprávala a povedala som mu, že nie je normálne zabíjať zdravé zvieratá. Nerobili to predtým, ani v 70-tych rokoch, keď sa táto choroba objavila na Slovensku. Nerobia to ani v iných krajinách, nikde nezabíjajú zdravé zvieratá malých farmárov. Táto situácia je veľmi ťažká. Neviem si predstaviť, že by som si ja sama pustila niekoho na dvor, aby zabíjal naše zvieratá a aby potom všetci dodržiavali pravidlá hygieny." aby sa choroba ďalej nešírila.

Karanténa - Lockdown


Farmár Blažej v okolí Lúč
Farmár Blažej v okolí Lúč

Farmár Blažej je obeťou nespravodlivých nariadení vlády

Farmár Blažej má za domom na pozemku takmer 60 kusov hovädzieho dobytka a 35 ošípaných. Teraz k nim chodí sám, nepustí k nim ani manželku.

Minulý týždeň robili zvieratám testy. Všetky sú negatívne. Podľa platných nariadení by ich však mali utratiť. Či a kedy sa to stane, však netuší.

My sme sa na to pýtali na ministerstve pôdohospodárstva. Rezort uviedol, že postupujú v zmysle platných opatrení. To znamená, že aj zvieratá pána Blažeja, ktoré spadajú do okruhu troch kilometrov, by mali utratiť.




... aj poslanci protestujú, aby boli zabíjané zdravé zvieratá

Na tlačovej besede vystúpil Becík s požiadavkami farmárov, aby sa nelikvidovali všetky zvieratá (zdravé zvieratá), ale že podstúpia radšej karenténu. Na to Šutaj reagoval, že rozhodnutie môže uskutočniť až po 14 dní, avšak neuplynulo ani 10 dní a krízový štáb rozhodol likvidáciu všetkých, aj zdravých zvierat, lebo celému Štábu nezáleží na zdravých zvieratách, ale na tom, aby ani jedno zviera nevykazovalo nákazu.

Ináč povedané, pre Štáb stačí jedno nakazené zviera a namiesto toho, aby ho oddelilo od zdravého stáda, radšej skántri všetky zvieratá.  



Lúč (obec)

Ladislav Kiss - starosta obce Lúč
Ladislav Kiss - starosta obce Lúč

Presne pred týždňom potvrdili ochorenie slintačky a krívačky v obci Lúč na Ostrove. Nákaza bola na farme v časti Malá Lúč. Asi 300 kusov dobytka už zlikvidovali. Farmu aktuálne dezinfikujú. Otázkou je, kedy a či vôbec sa tam chov vráti. ZDROJ


Na demonštrácii vystúpil aj Róbert Zsemlye , otec Tamary Zsemlye, ktorého príbeh sa v posledných dňoch stal známym takmer každému. Tamara pred kamerami vzlykala a opísala krutý spôsob, akým bola okradnutá o milovaný majetok. Vysvetlil, že on sám hľadá útočisko vo viere a povzbudzoval k tomu aj ostatných. Potom uviedol, že poznal poľovníka, ktorý zvieratá zabíjal. "Dúfam, že počujete, čo hovorím, a cítite bolesť všetkých tých, ktorých zvieratá boli zabité. Dozvedel som sa, že tento poľovník sa vyhrážal inému poľovníkovi. Povedal mu, že ak nepôjde a nezabije zvieratá, bude ďalším, ku ktorému pôjdu. Čo je toto za poľovníka?" – zazneli jeho slová.


Ňárad (obec)

Lukács Jozef (starosta obce Ňárad)
Lukács Jozef (starosta obce Ňárad)

Ochorenie slintačky a krívačky bolo potvrdené v chovoch dobytka v štyroch obciach na juhu Slovenska - v Medveďove, Ňárade, Bake a v obci Lúč na Ostrove. Prvé tri ohniská boli odhalené minulý piatok 21. marca, posledné v utorok (25. 3.). Inkubačná lehota ochorenia je podľa veterinárov sedem až 14 dní.


Medveďov

Ladislav Kulacs - starosta obce Medveďov
Ladislav Kulacs - starosta obce Medveďov

Baka (obec)


                 Konzumácia pasterizovaného mlieka a                   tepelne upraveného mäsa je bezpečné 


Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ubezpečujú verejnosť, že slintačka a krívačka nepredstavuje pre ľudí nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie.

Toto ochorenie patrí medzi epizootické nákazy, teda hromadné ochorenia zvierat. Riziko prenosu na človeka je nízke až zanedbateľné, a preto by nemalo byť považované za klasickú zoonózu – ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí. Toto ochorenie nijako nesúvisí s ľudskou chorobou ruky, nohy, ústa (siedma choroba), ktoré patrí medzi bežné vírusové ochorenie a postihuje predovšetkým dojčatá a deti.

Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov, je bezpečná. 

Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nespracovaného, respektíve nedostatočne tepelne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat (čo je štandardnou požiadavkou, aby sme sa vyhli riziku vzniku ochorení z potravín).

Nakupujte mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín. Vo všeobecnosti dbajte na dodržiavanie osobnej hygieny, dôkladne si umývajte ruky teplou vodou a mydlom po kontakte so zvieratami a živočíšnymi produktmi. Dôsledne dodržiavajte pokyny a odporúčania štátnych a odborných autorít, ktorých cieľom je ochrana verejného zdravia obyvateľov Slovenskej republiky. 



Karanténa nie len pre zvieratá, zákaz vstupu do lesov

Norbert Rudický (SMER-SD) - prednosta okresného úradu v Banskej Bystrici
Norbert Rudický (SMER-SD) - prednosta okresného úradu v Banskej Bystrici

Vláda SR tvrdí, že na SLAK neexistuje liek, ale pred 50 rokmi vedeli liečiť zvieratá na tento vírus


Jozef Bíreš - bývalý minister pôdohospodárstva...
Jozef Bíreš - bývalý minister pôdohospodárstva...

2.4.2025 Jozef Bíreš je bývalý minister pôdohospodárstva...

- na jednej strane nechce, aby sa zdravé zvieratá likvidovali v kapilériách, ale na druhej strane ich odporúča aj tak pobiť, aby z nich mali úžitok majitelia zvierat. Tak, či tak - majiteľ dobytka utratí zdravý dobytok a tak bude stratový nie len na zdravom dobytku, ale aj zisku z dobytka.

- na jednej strane hovorí, aby bola prísne dodržiavaná karanténa pre dobytok, ale na druhej strane tvrdí, že aj pre ľudí, ktorí majú priamy kontakt s nimi. Tak, či tak - znova majitelia, ale dokonca aj zamestnanci fariem sa stanú obeťou neprimeraných obmedzení ako to bolo aj počas Koronavírusovej plandémii, keď ľudia museli byť v karanténe a tak prišli o zamestnanie, či podnikanie.

Namiesto toho, aby karanténa platila len pre zvieratá a zabezpečili pre zamestnancov dostatočné hygienické prostriedky proti šíreniu vírusu, tak ich pripravujú o zamestnanie a napokon aj tak usmrtia všetok dobytok (chorý aj zdravý).  


Kontroverzné vyjadrenie CVTIR SR

Pre infikované zvieratá neexistuje žiadna možnosť liečby. Voči vírusu SLAK boli síce testované rôzne antivirotiká, v praxi sa tento postup nikdy neuplatnil. Pri vakcinácii zvierat nenastupuje imunita okamžite, jej účinok sa dostaví približne až o sedem dní.
Slintačka a krívačka je veľmi nákazlivé ochorenie, jedinou spoľahlivou možnosťou, ako čo najrýchlejšie zastaviť množenie a vylučovanie vírusu infikovanými zvieratami je, žiaľ, len ich usmrtenie a následné bezpečné zneškodnenie. Na farme, kde bola potvrdená nákaza slintačkou a krívačkou, sa musia usmrtiť všetky zvieratá.

REAKCIA na vyjadrenia CVTIR SR

Ak je pravda, že očkovanie zvierat je účinné do 7 dní, stačillo by zaočkovať všetky zvieratá v karannténe, kde by sa vírusom neinfikovali a po 8 dní by boli všetky zvieratá imúnne voči vírusu. Nemuselo by sa ani jedno zviera utratiť, ale buď vakcíny nie sú tak účinné, aby po 7 dní (od očkovanai) boli dostatočne zvieratá imúnne voči virusu, alebo v opačnom prípade CVTISR nezáleží na prežití zvierat a chce ich všetky skántriť.


Anna Ondrejková tvrdí, že existuje nákaza zvierat vírusom, kedy sa navonok neprejavuje choroba na zvierati a preto je podľa nej potrebné zlikvidovať všetky zvieratá.

REAKCIA: 

To isté tvrdili aj prípade Koronavírusu, že treba zdravých ľudí umiestniť do karannténej zóny, aj keď nevykazovali vonkajšie známky nákazy a mali negatívny test. Potom nasledovalo nespoľahlivé a škodlivé očkovanie, aby zlikvidovali nepohodlných občanov. To spôsobilo psychické problémy a enormné ekonomické straty. 

Namiesto toho, aby sa liečili len nakazení s vonkajšími priznakmi, tak všetkých ľudí bez rozdielu posielali do karantény (okrem vlády, úradníkov... ktorí si takto zabezpečili živobytie)

Teraz robia to isté so zvieratami, aby zlikvidovali, čo najviac dobytka a nepohodlní ľudia nemali na živobytie, len vláda SR, úradníci,  ...


Veterinár Dušan Hlinka ničí mýtus, že  SLAK sa nedá liečiť, ale aj tak by radšej skántril všetky zvieratá, čo je nemorálne

To je síce skvelé, že nejaký veterinár Dušan Hlinka priznáva ako v minulosti liečili SLAK, ALE nakoniec aj tak súhlasí s riešením vlády resp. ŠVSP SR
ZDROJ

Na jednej strane síce dáva na pravú mieru, že SLAK sa dá liečiť a nie ako hovorí vláda, že sa nedá, ALE na druhej strane tvrdí, že je to tak finančne nákladné, až je lepšie, ked sa všetky zvierata zlikvidujú, pričom sa odvoláva na to, že dobytok, ktorý sa lieči nemôže 1 rok produkovať mlieko.... resp. ho predávať a tak podla neho nemá zmysel o taku kravu sa starať.
Lenže toto nepovie, že to su len zvierata, ktoré su nakazené SLAKOM !!!!
Ved, ked sa oddelia nakazene od zdravých, tak tam je diametralny rozdiel, čo sa týka počtu, lebo nakazených je minimum-zopar ale zdravých je stovka až tisice
Keby oddelili zdrave od chorých, tak by kludne mohli zdravé zvierata produkovať mlieko a neboli by faramari stratoví na zisku, ale takto ked ich všetky vykantria potm nemaju dobytok a ani zisk z produktov.

Kafileria
Tam tiež zavadzal -hovoril, že je v poriadku, ked zlikvidovane zvierata umiestňuju do zeme (ako to bolo aj teraz v prípade Nivky pri Velkých Levaroch), lebo virus v zemi sa zničí, ALE toto nepovedal, že v Nivkach nemaju betonovu kapileriu?!
V Nivkach nie je problem v tom, žeby sa virus dostal do podzemných vôd, ale že
škodlivé látky z uhynutých zvierat sa dostanú do spodných vôd a doplatia na to dedinčania, ktorí piju vodu zo studni, lebo nemaju vodovod z vodárni, takže Hlinka je len další veterinar napojený na vládu, aby im pochleboval a napokon ide o dalšieho človeka, ktorý síce je vyštudovaný, skusený, ale nie v tom ako trpezlivo a s rešpektom sa treba starať o zvierata, lebo si vybera široku cestu s lahkou a rýchlou vidinou úspechu.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky
Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.